Mustafa Demir Ramazan Ayında Diyet Programı | Kibarlı PANAX ® Resmi Satış Sitesi

Ramazan Ayında Diyet Programı

Ramazan ayında diyet programı arayan birçok kadın ve erkek bulunur. Ay boyunca kilo almak istemeyen kişiler yediklerine ve içtiklerine ayrı bir önem vermek isterler. Dönemsel olarak kilo ile başı dertte olanlar ise kilolarına kilo katmak istemezler. Diyet programı arayanlara öneri yapılırken iftarda öncelikli olarak bir bardak su, birkaç adet hurma, çorba ve salata yemeleri söylenir. İftarın ardından akşam yemeğine geçmek için ara verilmelidir. Akşam yemeği esnasında tam tahıllı bir dilim ekmek, yoğurt, protein olarak ise et çeşitleri yemeleri doğru bulunur. Haşlama ya da ızgara et tercih edilmelidir. Aşırı yağlı ve tuzlu yemekler kaçınılmalıdır. Zeytinyağına yönelmekte fayda vardır.

Ramazan ayında diyet programı için hanımlara ve beylere şerbetli tatlılardan, kızartmalardan, hamur işinden ve beyaz ekmekten kaçınması gerektiği vurgulanır. Akşam yemeğinden sonra yarım saatlik yürüyüş ve ardından bir meyve önerilir. İftar ve sahur arasında bol sıvı alınmalıdır. İftar ve akşam yemeğinin ardından yapılan spor ile yediklerimizi sindirmemiz kolaylaşacaktır. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Sütlü tatlılar daha hafiftir.

Ramazan ayında diyet programı yapılırken sahurda ne yenilip yenilmeyeceği de anlatılmaktadır. Sahurda hem mideyi tok tutup tokluk hissi veren proteinler hem de lifli yiyecekler önerilir. Protein olarak bir yumurta ve yumurtanın hazmının kolaylaşması için yoğurt önerilir. Lifli yiyecekler arasında tam tahıllı ekmek ya da yulaf kepeğinden yapılmış krep tavsiye edilebilir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu 2-2,5 litrelik su mutlaka içilmelidir. Sahur yaparken birkaç adet zeytin, az yağlı peynir, bol yeşillik, domates ve salatalık da yenilebilir.

Ramazan ayında diyet programı üzerinde çok düşünülmesi gerekmez. Önemli olan hem oruç dönemi boyunca kişiyi tok tutan besinler almak hem de bunları yakmaktır. Dönem boyunca vücut sisteminde değişmeler olacağından metabolizma hızının düşmemesi için beslenirken karbonhidrattan zayıf bir menü tercih edilebilir. Karbonhidratlı besinler bir anda kan şekerini yükseltirler. Bunu yaparken ani bir iyilik hali vermelerine karşılık olarak kısa süre sonra açlık hissi, baş ağrısı ve susuzluğa sebep olurlar. Dolayısıyla yediklerimize içtiklerimize önem vererek az porsiyonlarda sık sık ve protein ağırlıklı beslenmek Ramazan Ayı boyunca kilo almamız zorlaşacaktır.

Ramazan ayında diyet programı üzerine uzmanlar insanlarla önerilerde bulunmaktadır. Öneriler yapılırken diyet programında aşırıya kaçılmaması gerektiği yani az yemekle oruç tutulmaması gerektiğinin altı çizilir. Az beslenme ile birlikte insülin direncinde oynamalar görülür. Bu durumda ise kilo artışı gözlenebilir. Kişi sağlığı için bol sıvı tüketmeli, kendini yormayacak şekilde spor yapmalıdır. Protein ağırlıklı beslenmeli ve liften zengin besinler tüketmelidir. Proteinin emilimini kolaylaştıracak süt ve süt ürünlerine yönelmek doğru bulunur. Uzman görüşlerine kulak verilerek oruçlu dönemi atlatırsak hem sağlıklı hem de niyetli olmuş oluruz.

Bundan önceki yazımızda Bitkisel Ürünlerle Ramazan hakkında önemli bilgilere yer verilmiştir.Güvenlik Sorusu ( işlemin sonucunu 2 olarak yazınız )

400 Bad Request

Bad Request

Your browser sent a request that this server could not understand.

Additionally, a 400 Bad Request error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


Apache Server at box899.temp.domains Port 80
_619" name="cf7ct_security_token" id="cf7ct_security_token">